Banská Štiavnica- perla slovenských miest
Banská Štiavnica- perla slovenských miest
(tlačová správa)
V tohtoročnej letnej turistickej vychádza reprezentačná obrazová kniha Vlada Bártu a Vladimíra Bartu mladšieho- Banská Štiavnica- perla slovenských miest. Inovované a aktualizované vydanie úspešného diela, ktoré už v minulosti zviditeľnovalo naše mesto a prilákalo k nám nemálo návštevníkov z domova i zo zahraničia., lebo kniha je štvorjazyčná, keď okrem slovenčiny sú texty o histórii mesta a jeho pamiatkach preložené aj do angličtiny, nemčiny a maďarčiny. Autori, ako uznávaní slovenskí fotografi „ kládli“ veľký dôraz na kvalitné obrázky, ktoré majú medzinárodnú výpodovednú úroveň, na ktorú nepotrebujú tlmočníka.
V predchádzajúcom vydaní obsahovala publikácia 30 najvýznamnejších lokalít. V tomto novom vydaní v tomto roku pribudli ďalšie zaujímavosti. Inovovaná bude napríklad lokalita Staré mesto, kde sa začali písať dejiny mesta a ktoré dostáva vzhľadom na odlesnenie vrcholnej časti novú siluetu a konzervované základy múrov bývalého hradu, ktoré už nie sú v úkryte v lese dostali novú monumentálnu dimenziu. V knihe budú prezentované aj najnovšie objavy archeóga Jozefa Labudu, ktorý systematicky odkrýva tajomstvá tohto vrchu. Návštevníci Starého mesta, teda vrchu Glanzenberg si budú môcť prezrieť objavené základy gotickej hradnej kaplnky datovanej od 14. až 15. storočia, ktorú zničil pravdepodobne v r.1442 požiar. Aj napriek doterajším výskumom a zakonzervovaniu základov niektorých objektov Staré mesto ešte neprezradilo všetky svoje tajomstvá. Preto roku 2009 vznikol projekt revitalizácie vrchu a sprístupnenia jeho archeologických a stavebných pamiatok pre poznávaciu turistiku. Prvým krokom bolo odlesniť lokalitu a vrátiť Starému mestu jeho stredovekú siluetu. Vrch kedysi nebol zalesnený, čo dokazujú aj údaje na starých mapách. Aj na obraze z 19.storočia v Galérii Jozefa Kollára je viditeľný hrad nad ťažným gáplom šachty Gabriel.
Po výrube časti lesa archeológ Jozef Labuda odkryl základy vzácnej hradnej kaplnky, datovanej od 14. až 15.storočia, ktorú zničil pravdepodobne v roku 1442 požiar, známy z historických prameňov. Zachované množstvo a pestrosť kamenných architektonických článkov naznačuje impozantnosť jej interiérového vybavenia. Kaplnka bude predmetom konzervácie a prezentácie pre verejnosť. Zo samého vrcholu Glanzenbergu je nádherný kruhový pohľad na štiavnické okolie, vrch Sitno, Paradajz, Šobov, štiavnickú Kalváriu a čiastočne i na mesto ležiace hlboko na jeho úpätí.
Okrem Starého mesta , ktoré po odstránení lesného porastu a sprístupnení všetkých stavieb sme mohli nadnesene nazvať štiavnické pompeje, sa v novom vydaní knihy Vladimíra Bártu a Vladimíra Bartu ml.: Banská Štiavnica- perla slovenských miest objavili aj menej známe a teda často neprávom prehliadané časti mesta ako Podsitnianska a Banky povestné svojimi sakrálnymi a banícko- technickými pamiatkami. Ďalej kostoly sv. Alžbety a Panny Márie Snežnej, Źidovský cintorín, súsošie Immaculata, Vodárenské a Komorovské tajchy, lesnícka osada Kysihýbel a vzácny románsky kostolík v Iliji, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrno-historické pamiatky na Slovensku.
Turisti, ktorí sa špecializujú na poznávanie banských technických pamiatok uvítajú textové informácie a fotografie najmä z pamätihodností na samom dolnom konci Banskej Štiavnice, kde sa nachádzajú šachta František, Svätotrojičná štôlňa, ale aj štôlňa Kornberg a komplex bývalej striebornej huty.
Kniha zviditeľňuje aj najvýznamnejšie štiavnické firmy a zariadenia, ktoré poskytujú služby cestovného ruchu, alebo svojím kultúrno výchovným zameraním môžu zaujať domácich či zahraničných návštevníkov nášho mesta.
Nové 3. vydanie knihy Banská Štiavnica-perla slovenských miest bude obsahovať aj množstvo farebných fotografií, plánov mesta a ako aj plán štiavnických tajchov s vyznačením v ktorých sa možno kúpať. Publikácia bude teda nielen pekným pamiatkovým predmetom, ale poslúži aj ako kvalitný, reprezentačný sprievodca mestom a jeho okolím.
Späť na zoznam článkov