Slovensko v novej knihe
Slovensko Putovanie po zaujímavých miestach
Na dovolenkové putovanie po slovenských mestách, hradoch i horách môže našich i zahraničných turistov sprevádzať aj nová, krásna textovo obrazová publikácia, ktorá vyšla v týchto dňoch. Na 60 stranách predstavujú jej autori Vladimír Bárta a Vladimír Barta mladší, najkrajšie, najzaujímavejšie, najvzácnejšie a najatraktívnejšie miesta Slovenskej republiky.
Slovensko Putovanie po zaujímavých miestach
Na dovolenkové putovanie po slovenských mestách, hradoch i horách môže našich i zahraničných turistov sprevádzať aj nová, krásna textovo obrazová publikácia, ktorá vyšla v týchto dňoch. Na 60 stranách predstavujú jej autori Vladimír Bárta a Vladimír Barta mladší, najkrajšie, najzaujímavejšie, najvzácnejšie a najatraktívnejšie miesta Slovenskej republiky. Na trase zaujímavého putovania s novou knihou je 63 zastávok. Putovanie sa tradične začína v hlavnom meste Bratislave a staroslávnom hrade Devín, pamätajúcom ešte časy Veľkomoravskej ríše. Z hlavného mesta je len na skok na Záhorie. Autori pozývajú do mestečka, ktoré sa preslávilo dobrým vínom a sladkým trdelníkom do Skalice. A odtiaľ je už len kúsok do národnej baziliky a kláštora v Šaštíne.
Zo Záhoria sa čitatelia môžu s knihou vybrať k mohyle Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo alebo do hrdého sídla Matúša Čáka nad Trenčínom.
Úchvatné letecké fotografie, ako na dlani, predstavuje rozsiahle kamenné nádvorie ukryté medzi hrubými múrmi hradu Červený kameň. Letecké snímky ukážu aj rozľahnosť starej i novej pevnosti v Komárne. Boli postavené aby prichýlili až dvestotisícovú armádu, ktorá mala chrániť krajinu pred Turkami či Napoleónom. Komárňanská pevnosť, ktorá kandiduje na zapísanie do Zoznamu svetového dedičstva Unesco je najväčšou pevnosťou v Európe.
V novej knihe, Putovanie po zaujímavých miestach Slovenska, nechýbajú ani historické mestské pamiatkové rezervácie, Trnava, Nitra, Žilina., Kremnica, Banská Bystrica, Levoča, Kežmarok, Prešov či Bardejov. Starú kresťanskú tradíciu Slovenska reprezentuje v publikácii románska rotunda v Bíni, bazilika v Hronskom Beňadiku i najväčší gotický chrám – Dóm Sv. Alžbety v Košiciach. Na výlety do histórie Vás nová kniha pozýva aj pod klenby stredovekých hradoch Starej Ľubovni, Strečne, Kežmarku, Oravskom i Bojnickom zámku či vynovených kaštieľoch Michalovciach a Trebišove. Z prírody sú v publikácii zastúpené naše najkrajšie národné parky s takými fenoménmi ako je najväčší slovenských kaňon v Zádielskej doline či najvyššie položený obývaný objekt, ktorý postavili na Lomnickom štíte. V knihe Vladimíra Bártu a jeho syna, Slovensko – putovanie po zaujímavých miestach nechýbajú ani skvosty ľudovej architektúry, vo Vlkolínci, Čičmanoch, Sebechleboch, Brhlovciah, ako aj skanzeny vo Svidníku, Vychylovke alebo drevené kostolíky, ktoré boli len pred niekoľkými dňami zapísané do svetového zoznamu UNESCO.
Prekrásne celofarebné fotografie, prírodných a historických atraktivít, dopĺňajú dve mapy, na ktorých sú predstavované miesta zakreslené. Slovenské texty, o jednotlivých zaujímavostiach, sú preložené do anglického a nemeckého jazyka. Kniha, veľkého formátu a v tvrdej väzbe, môže teda poslúžiť nielen ako sprievodca po nevšedných miestach Slovenska ale vzhľadom na kvalitu fotografií a tlače môže byť aj vhodným darčekovým predmetom pre našinca i hosťa zo zahraničia.
Späť na zoznam článkov